Our PC1212APH is ideal for light intensive environments. With a steel chassis, aluminum heatsink, and the option of panel or VESA mount, this industrial computer is both rugged and durable. With a high-brightness, 1000 nit, 12.1” capacitive touchscreen, this IPC provides power, performance, and functionality in one package. And because our industrial computer runs any 3rd party SCADA software, like SIMATIC WinCC, Ignition, FactoryTalk®, & Aveva Edge®, its extremely flexible.
- Intel® Certified Gold Partner.
- Volume discounts available.
- Customize product with your company logo. Minimum quantities apply.
- Typically ships in 2 days.
- US-based technical support.
The base options are selected by default. Select the options to get the desired configuration.
System
| CPU | Intel® Pentium™ Apollo Lake™ N4200 Quad-Core™ 1.1GHz CPU |
| Memory (RAM) | 1 x DDR3-L 204-pin SO-DIMM RAM (4, 8 GB) |
| System Chipset | SoC |
| Solid State Drive Type | 1 x 2.5” SATA III, MLC |
| Solid State Drive Capacity | 64, 128, 256, 512 GB, 1TB SSD |
I/O Ports
| Power | DC power input jack, thumbscrew secured. |
| Ethernet/LAN | 2 x GbE RJ-45 |
| Audio Output | 1 x 3.5 mm Line-out, 1 x 3.5 mm Mic-in |
| SD Card Slot | N/A |
| HDMI Port | Yes |
| Remote Power Switch | 1 x Momentary Pushbutton with Integrated LED |
| Display Output | 1 x HDMI® 1.4a |
| USB 2.0 Type A | 2 |
| USB 3.0 Type A | 4 |
| Serial Ports | 3 |
| Serial Options | 1 x RS-232/422/485 DE-9P, COM1 (default RS-232), 2 x RS-232 DE-9P, COM2/COM3 |
| Expansion Option | Optional Wi-Fi kit (IEEE802.11ax card and antenna), Bluetooth 5.2 Support |
Display
| Display Size | 12.1” TFT XGA LCD |
| Resolution | 1024 X 768 |
| Luminance (cd/m^2) | 1000 |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Backlight Lifetime (hrs) | 30,000+ |
| Colors | 16.2 M |
| View Angle (H° V°) | 170/170 |
Touch Screen
| Touch Interface | USB |
| Light Transmission | N/A |
| Optical Bonding | No |
| Digital I/O Port | N/A |
| Touch Screen Type | Projected Capacitive |
Electrical
| Input Power | 26 W |
| Input Voltage | 12~24 VDC |
| Input Current | 2.17 A Max |
Mechanical
| Enclosure Material | Black Steel Chassis, Aluminum Heatsink |
| Dimensions WxHxD | 12.48 x 9.65 x 2.82” [317 x 245 x 71.6 mm] |
| Panel Cutout (inches) [mm] | 11.54 x 8.70 [293 x 221 ] |
| Weight | ~ 9.70 lbs [4.4 kg] |
| Mounting | Panel mounting, VESA 100 x 100 mm |
Environmental
| Operating Temperature | 32~140°F [0~60°C] |
| Storage Temperature | -22~175°F [-30~80°C] |
| Relative Humidity | 10 to 90% @ 40°C, non-condensing |